15. 4. 2019 - beseda o jarních bylinách

V pondělí, týden před Velikonocemi, proběhla díky podpoře Obecního úřadu jarní beseda o bylinách. S bylinkami a ochutnávkou z nich, ať už v jejich syrové formě nebo zpracovaných do pomazánek, sirupů, likérů aj., nás seznamlovala paní Veronika Mergentalová z nedalekého Velehradu. Její povídání bylo zajímavé, ochutnávka z bylin taktéž. Myslím, že nejedna účastnice "žasla", co všechnodním okolí, je možné sníst nebo zpracovat. Byl to moc příjemný podvečer. Ještě jednou velké díky! 

 

30. 6. 2017 - ukončení školního roku s knihovnou

V předem určenou dobu jsme se sešli před knihovnou a vydali se na příjemnou procházku k místním rybníkům. Kromě dětí přišlo i pár rodičů, což bylo výborné - mohli jsme čas trávit společně.

Když jsme dorazili na místo, začalo se soutěžit. Děti se rozdělily do dvou týmů a pak už následovaly různé disciplíny, kde si měřily děti své síly a rychlost. Závěrem bylo opékání špekáčků - díky patří obci Nedachlebice, která špekáčky i s pečivem včetně pití zafinancovala. Seděli bychom u ohně až do pozdějších hodin, ale tečku akce tentokrát určovalo počasí, začal silný déšť.

 

31. 3. 2017 - Noc s Andersenem

V tento den proběhlo již druhé nocování na místní hasičárně v rámci akce "Noc s Andersenem". Některé děti si přišly užít večerní program, většina ale společně s ostatními nocovala až do druhého dne. První část programu probíhala venku - děti vytvořily společný tým a na různých stanovištích získávaly po zvládnutí úkolu jednu indicii, ze kterých pak složily název pohádky. Po návratu na hasičárnu se po občerstvení vrhli všichni na další hru - "Pohádkový KUFR". Následovaly další doplňovačky, hry a soutěže, ale únava byla nepřekonatelná, tak se šlo připravit ke spánku. Letos jsme měli pro děti velké překvapení - pohádku, a ne jenu, nám přišel přečíst herec Slováckého divadla, pan Pavel Hromádka. A to se, panečku, usínalo! Společné ráno včetně snídaně bylo zakončením příjemných společných chvilek. Moc děkuji všem, kteří mi pomáhali při této akci - dvorní kuchařce Ondi - Andree Poláškové, fotografce Peti Šikové, Pavlu Hromádkovi za přečtení pohádek, maminkám a babičkám za dobroty na snídani a dětem, že byly tak skvělé!

 

Ježíškova dílnička na jarmarku

4. 12. 2016 proběhl v Nedachlebicích již druhý ročník jarmarku. I letos měly děti možnost trávit čas v Ježíškově dílničce - kde se letos vyráběly ozdoby z papírových roliček, papírový řetěz, sněhuláčci, přáníčka... Dětí přišlo opravdu hodně a průběžně se v dílničce vystřídaly. Někdo si ozdůbku odnesl s sebou domů, někdo jimi ozdobil společný vánoční stromeček.

 

Vánoční dílnička pro děti

 Dne 2. 12. 2016 jsme se tentokrát sešly s dětmi, které měly chuť v předvánoční čas něco si vytvořit. Sešlo se nás sice jen pár, ale o to víc jsme se mohli vyřádit. Hlavním dílkem byla lucerna. Děti vystřihly z předtištěných obrázků motivy, které si lepidlem nalepily na sklenici. Poté celou sklenici znovu přetřely lepidlem a přilepily tam jednu vrstvu ubrousku včetně ozdobných flitrů. Nakonec s pomocí sklenici dozdobily - krajkou, provázkem, hvězdičkami. Druhým výrobkem bylo vánoční přání - buď ho vytvořily podle předloh nebo dle vlastní fantazie.

Celý podvečer byl moc příjemný, tvoření si děti při čekání zpestřily různými hrami, běháním a dováděním.

 

1. 4. 2016 Noc s Andersenem

Letošní noci s Andersenem předcházelo "závazné" přihášení zájemců - poprvé jsme totiž chtěli společně nocovat :) Plná napětí jsem očekávala, zda nějaký zájem vůbec bude. Naštěstí nadšení dětí zvítězilo, přihlásilo se jich poměrně dost, tudíž našemu nocování nic nebránilo.

Sešli jsme se na hasičárně, kde si děti uložily nezbytnou bagáž a také snídani od maminek nebo babiček. Bylo mi líto dětí mladšího věku, které s námi nocovat nemohly - věk dětí byl totiž letos limitován.

A hurá, program mohl začít. Nejdříve jsme se rozdělili do dvou družstev a program mohl začít. Úkoly se plnily v knihovně, v jejím blízkém i vzdálenějším okolí a nakonec opět na hasičárně. Po večeři program pokračoval... když děti postupně začaly "uvadat", se soutěžením jsme skončili. Všichni provedli nezbytnou očistu těla a chrupu a pak už si šli přichystat pelíšky na spaní. Povyprávěli jsme si pohádku při svíčkách a potom už spali... až do rána :)

Ráno jsme si pochutnali na výborných buchtách, bábovkách, závinech od našich maminek a babiček a čekání na jejich vyzvednutí si zkrátili hrou a písničkou. Některým se odtud vůbec nechtělo, a tak doufám a těším se, že jim to nadšení vydrží - i na příští rok?

Fotky najdete opět na našem facebookovém profilu knihovny.

 

 

2. Vánoční tvoření s knihovnou

Po loňském úspěšném společném tvoření jsme i letos uspořádali "adventní" tvoření. Letos byla dílnička výhodnější v tom, že bylo možné různé komponenty zakoupit za mírný poplatek přímo na místě :)

Oproti loňskému roku účast nebyla taková hojná, ale myslím, že jsme si to patřičně užili. Vzniklo moc krásných věnečků, svícnů, vánočních dekorací na okna i přede dveře. Společně jsme - stejně jako vloni - vytvořili výzdobu před obecní úřad a poté ji tam umístili. Zda se nám to povedlo, mohli posoudit všichni kolemjdoucí nebo návštěvníci úřadu. Fotky jsou zveřejněny na facebookovém profilu naší knihovny. 

 

23. 10. 2015 - Děti z MŠ Nedachlebice v knihovně

Stalo se už jakousi tradicí, že jednou za čas do knihovny zavítají i děti z místní mateřské školky. Nejdřív při každé návštěvě jsou děti seznámeny, jak to v takové knihovně chodí. Jak se půjčují knížky, kde jsou knížky pro ně uložené a označené, jak se ke knížkám máme chovat, co můžeme a nesmíme. Děti byly velice šikovné a přímo z nich vylétávaly správné odpovědi, připomínky, dokonce i zážitky.

Dnešní návštěva byla zároveň pojata jako připomenutí velkých narozenin našeho pohádkového kamaráda - respektive kluka, který nám pohádku každý večer už 50 let přiváží... Kluka VEČERNÍČKA. S dětmi jsme si pak povídali, jaké večerníčkové pohádky znají, některé jsme si ukázali na obrázku.

A pak už jsme si konečně přečetli krátkou pohádku. Děti pozorně poslouchaly a na všechny otázky po pohádce dokázaly hravě odpovědět. A jelikož jsou děti opravdu moc šikovné, předvedly také jednu pohádku samy - O veliké řepě. Nejdříve se vybrali účinkující (role byla zasloužena většinou po správném zodpovězení otázky) a hra mohla začít. Aby bylo představení co nejpřesvědčivější, každý účinkující dostal převlečení, a hra mohla začít.

Po hrané pohádce jsme si zase poslechly další pohádku. Tentokrát to byla pohádka na pozornost, a kdykoliv se v textu objevilo určité slovo, v našem případě "žížala", musely děti tlesknout. Někdy tleskaly děti, aniž by slovo žížala vůbec padlo, ale většinou se opravdu správně trefily.

Pak jsme si povyprávěli pohádku O červené Karkulce. Vytvořili jsme si pohádkovou atmosféru - zhasli všechna světla a zapálili svíčky. Tato magická atmosféra se moc líbila, i když někteří maličcí měli chvílemi strach.

Po pohádce jsme si zase rozsvítili a vyzkoušeli, jak děti znají pohádky - hra INDICIE. Protože je ve školce spoustu nových, maličkých dětí, odpovídali většinou jejich starší kamarádi, kteří už příští rok nastoupí do první třídy.

Závěrem jsme si vyrobili zápich dráčka. Všechny potřebné elementy pro jeho výrobu měly děti předpřipravené, musely jen odlepit dílky, nalepit si očička, přivázat mašličku.. Všem se moc povedl a každý se těšil, až doma svého dráčka předvedou.

V průběhu programu jsme si pochutnávali na perníčcích, popíjeli šťávu, hodně se smáli a dokonce si i zazpívali. Děti dostaly před odchodem ještě záložku a skládací leporelo. Byly pozvány do knihovny na další návštěvu, třeba s maminkou nebo s tatínkem. Fotografie z akce jsou zveřejněny na facebookovém profilu naší knihovny.

 

27. 3. 2015 - "Sobotní odpoledne s Andersenem"

Již potřetí jsme se v rámci projektu "Noc s Anderesenem" setkali také v naší knihovně, abychom společně strávili čas - s knížkou a doprovodným programem. Opět jsme se nejdříve sešli v knihovně, kde jsme si zopakovali základní informace o akci - proč tato akce je, kdo to pan Andersen vůbec byl, kolikrát už jsme se sešli u nás v knihovně, atd. Řekli jsme si něco málo i o naší knihovně a trošku nastínili, jakým směrem se bude naše sobotní odpoledne ubírat. Po přesunutí na hasičárnu už děti netrpělivě čekaly na připravený program. Letošní téma jsme měli cestovatelské. Pro pomoc jsme si vzali knížku "Cestování po světě", která nás doprovázela celým programem. Po přečtení úvodní kapitoly bylo dětem jasné, co se na ně chystá - první úkol byl, že si musely vyrobit "bednolet". Děti si s sebou měly za úkol přinést velkou papírovou krabici - z této pak svůj bednolet vyrosbily. Každý si svůj stroj pojmenoval a zároveň ostatním sdělil, kdo všechno tvoří posádku (měli jsme totiž i stroje vícemístné :)). Po představení svého dopravního prostředku děti obdržely cestovní pas. Prví cíl naší výpravy měly děti ukrytý v tajnece - podle jednotlivých otázek dospěly k odpovědi AFRIKA. Ještě než se do Afriky rozletěly, přečetli jsme si další díl z naší knížky. Děti pak dostávaly kontrolní otázky, na které snadno odpověděly. Byly totiž pozornými posluchači. Pak musely najít v místnosti nějakou typickou věc pro Afriku, která byla ukrytá. Schovaný byl slon, a i když byl hodně maličký, děti ho našly velice brzy. A pak si tu Afriku na velké namalované mapě prohlédly.

Druhá tajenka nám prozradila další cíl naší výpravy - JAPONSKO. Opět jsme si povyprávěli něco o této zemi a vyzkoušeli si dokonce jíst hůlkami. Gumoví medvídci šly jíst nejsnadněji, lentilku nezvládl do hůlek vzít nikdo. Protože jsme si chtěli trošku prověřit, jak známe pohádky, zahráli jsme si hru INDICIE. Dětem bylo doprostřed kruhu předloženo několik typických předmětů pro určitou pohádku. Někteří znali odpověď hned, jiným musela být přidána ještě jiná indicie, ale závěrem můžeme říct, že klasické české pohádky jsou našim dětem známy :)

Dále jsme zavítali do Austrálie. Ukázali jsme si na mapě, kde Austrálie leží, a jaké žijí v Austrálii zvířata. Následovalo další soutěžení - tentokrát byly vytvořeny dva týmy (holky a kluci), a soutěžilo se. Tato aktivita dětem vyhovovala nejlépe - křičelo se, běhalo... ale pak došlo i na smutek některých a pláč. Ale nesoutěžili jsme pro žádnou výhru, potřebovali jsme protáhnout těla :)

Následoval "návrat domů". Děti do svých pasů dostaly razítka a už čekaly, co bude dále následovat. Ale protože ta společná doba uběhla velice rychle, museli jsme se už začít pomalu loučit. Místnost se zatemnila a doprostřed našeho kolečka přistál "ovocný dort" se třemi svíčkami. Dětem bylo hned jasné, proč jsou svíčky tři. A moc se těšily, až budou moci svíčky zhasnout a na dortu si pochutnat.

V průběhu celého odpoledne pomlsávaly také linecká kolečka a perníčky, které donesla jedna maminka. Následovala volná zábava, děti si většinou ještě hrály s nafouknutými balónky, tancovaly, řádily.

Na závěr ještě každý obdržel pohled na památku a šlo se domů, spát....

 

28. 11. 2014 - předvánoční tvoření s knihovnou

Sešlo se nás tam opravdu dost, což mě moc potěšilo, ještě jednou - díky vám všem. Jelikož to byla akce, která se konala poprvé, měla jsem obavy, zda tam někdo (kromě mě a mých pomocnic) přijde. Ale účast byla poměrně velká a myslím, že si každý přišel na své. Děti tvořily přáníčka, a když je to už nebavilo, vyhrály si v "dětkém koutku". Maminky, babičky, či tety si zase vytvořily věnce. Věnce to byly klasické - korpus ze slámu nebo polystyrenu, obvinutý chvojkou a následně dozdoben všelijakými doplňky. Nebo to byly věnce proutěné, z "psího vína", které si samy ženy namotaly. I tyto se pak ozdobily. Ve finále jsme vytvořili společnými silami výzdobu před obecní úřad - a výsledek všichni viděli. Doufám, že tato předvánoční dílnička bude naší novou "tradicí". Fotografie z této akce najdete na facebookovém profilu naší knihovny :)

 

Klubík v knihovně

27. 5. 2014 navštívily knihovnu děti s maminkami, které se pravidelně schází v úterý dopoledne na obecním úřadě - děti si zde společně hrají, mají krátký program, při kterém si říkají básničky, zpívají písničky, cvičí a tančí... Tentokrát Klubík navštívil naši knihovnu. Pro některé to byl naprosto nový zážitek, protože tu byli opravdu poprvé. Nejdřív si všichni knihovnu prošmejdili - byla to chvilička :), a pak už si každý našel svoje místo, aby mohl sledovat, co se bude dít. Někteří si ještě stihli prohlédnout i nějakou zajímavou knížku. A pak to už začalo - nejdřív naším tradičním programem (řekli jsme si společně básničky, protáhli těla a zazpívali písničky). Potom se děti zase hezky usadily u svých maminek, aby mohly "z bezpečí" poslouchat připravené pohádky.

Ta první byla O perníkové chaloupce (využila jsem vytvořených rekvizit z předchozích akcí). Při vyprávění jsme zhasly část světel, tak vyprávění mělo své kouzlo. Některé děti se do vyprávění zapojovaly a pomáhaly pohádku vyprávět. ...a každý chtěl z chaloupky uloupnout perníček (ale na nich by si už polámaly zoubky :)))

Druhá pohádka byla Červená Karkulka. Opět notoricky známá pohádka sklidila úspěch, děti pohádku společně odvyprávěly, ošahaly si postavičky Karkulky a vlka a byly nadšené.

Po pohádkách si děti ještě v knihovně pohrály a někteří odtud ani nechtěli domů :) Tak třeba se tu zase někdy uvidíme - když ne s Klubíkem, tak možná někdy ve středu, kdy je u nás knihovna pro všechny otevřená.

 

Podvečer s Andersenem

V pátek 4. 4. 2014 se v knihovně v Nedachlebicích ve spolupráci s folk. souborem Nedachlebjánek konal už druhý ročník nazvaný Podvečer s Andersenem. V ostatních knihovnách se nocuje, ale u nás jsme vytvořili program odpolední a podvečerní.

Tentokrát jsme se sešli už v 16 hod v knihovně. Nejdřív jsme si povyprávěli, proč jsme se v tento den sešli, a jaké je hlavní téma dnešního podvečeru - detektivní pátrání po ztracených pohádkách. S dětmi jsme se pobavili o tom, kdo to detektiv je, co dělá, jak vypadá, co nosí většinou s sebou...

Potom se děti rozdělily do dvou skupin a vytvořily tak dvě "detektivní kanceláře", klučičí a holčičí. Kluci se jmenovali " Assasin's", holky "Holky na stezce". Dětem se ukázala prázdná pohádková knížka, ze které se vytratily pohádky. Úkolem dětí bylo podle poztrácených obrázků na připravené trase pohádky sesbírat a zároveň na jednotlivých stanovištích plnit detektivní úkoly (hledání lístků o různých hodnotách, uhodnout "Kdo jsem", seskládat rozstříhaný obrázek, uhodnout pohádkové postavy - samy děti musely popisem druhému týmu pohádku přiblížit, vyluštění tajenky, správné uspořádání pohádkových dvojic do pohádek). Kromě úkolů musely děti ještě hledat ukryté korálky s různými písmeny.

Na hřišti byl cíl našeho pátrání. Zde ještě jednotlivé týmy dostaly rébusy a luštitelské hádanky, a také musely vytvořit všichni dohromady podle nalezených korálků s písmeny vztaz. Vzkaz zněl "ZDRAVÍ VÁS ANDERSEN".

Jako odměna za výbornou práci všech bylo opékání špekáčků. Na závěr dostali všichni ještě upomínkovou pohlednici na tento večer.

Děti byly ohromně šikovné, výborně vzájemně spolupracovaly, a i když mezi sebou detektivní týmy soupeřily, nakonec stejně všichni vyhráli :)

Tak příští rok snad zase navi ;)

Fotky z této akce nalezenete na facebooku naší knihovny.

 

 

Pohádkové dopoledne s dětmi z MŠ

Dne 30. listopadu se už posedmé uskutečnilo ve veřejných knihovnách Česka DEN PRO DĚTSKOU KNIHU. V rámci tohoto projektu navštívily naši knihovnu děti z místní Mateřské školy.

Na začátku si děti připomněly pár základních informací o knihovně a knížkách. Řekli jsme si, proč jsme se sešli právě v tento den - děti se dozvěděly o projektu DEN PRO DĚTSKOU KNIHU, proč tento projekt vznikl, a co je jeho cílem.

A pak už začala "zábava". Jako první jsme si přečetli pohádku "o šídlu, kohoutu, kačeru a houseru". Potom jsme si řekli několik lehkých i těžších hádanek a následně se zase "vydali" do pohádkové říše za další pohádkou. Tato notoricky známá pohádka, asi díky navozené atmosféře a i díky všelijakých pomůckám, sklidila velký úspěch. Byla to pohádka O perníkové chaloupce a my jsme si řekli jak tu krátkou - kterou děti povídaly takřka samy, tak i tu delší verzi. Po pohádce si mohly děti vyzkoušet masku čarodějnice - nasadily si paruku, pořádný čarodějnický nos, šátek na hlavu, a už by je nepoznali ani vlastní rodiče :)

A abychom celou dobu jen neseděli, hezky jsme si zacvičili při písničce a básničce. Po hýbánkách jsme zase zapojili hlavičky - zahráli jsme si pohádkové pexeso. Hra se hrála tejně jako pexeso, jen děti nehledaly stejný obrázek, ale každé pohádkové bytosti hledaly jeho kamaráda. Zpočátku se to zdálo složité, ale děti byly moc šikovné a i tuto hru bravurně zvládly.

Na závěr jsme si vyrobili andělíčka. Děti měly předpřipravené jednotlivé části, tyto si jen "napíchly" na špejli, a pak už jen vybíraly ozdobné elementy.

Myslím, že dětem se dopoledne líbilo stejně jako mně. Slíbili jsme si, že se v příštím roce určitě zase v naší knihovně setkáme.

Už se moc těším!

 

Zábavné odpoledne pro děti

 

Takřka uprostřed prázdnin, dne 24. 7. 2013, měly děti možnost vyřádit se a prožít určitě příjemné odpoledne s ostatními kamarády na nedachlebském hřišti. Vedoucí Nedachlebjánku, paní Jana Minářová, připravila pro děti opět spoustu her a soutěží, kterých se mohly zúčastnit děti nejrůznějších věkových kategorií. A když na děti přišel hlad, byla jsem "v pozoru" už já, abych dětem mohla ugrilovat špekáčky (díky opravdu tropickým vedrům, které trvaly delší dobu, byl vyhlášen zákaz otevřeného ohně, proto ten gril :)))).  

Bylo to pro všechny zpestření prázdninových dnů a bylo to fajn.

 

Děti z MŠ Nedachlebice v knihovně

 

4. 6. 2013 zavítaly opět děti z MŠ do knihovny. Už na minulém setkání děti slíbily namalovat nějaké obrázky z pohádek - tak je k nám do knihovny přinesly a byly opravdu velice povedené :) Přijďte se podívat, máme je tam vystavené :)))

Tentokrát do knihovny zavítaly jen ty děti menší, protože předškoláci byly na svém plaveckém výcviku v bazéně v UH. A přestože přišlo dětí jen několik, byla to chvilka v knihovně velice příjemná.

Nejdřív si děti poslechly něco o knížkách, pouštěly se do diskuze a přemýšlely nad zadanými otázkami.

No a aby si pobyt v knihovně zpestřily - popovídaly si společně s knihovnicí pohádku o Červené Karkulce. K vyprávění jim pomáhaly také pomůcky - předmalované listy s dějem pohádky a velké postavičky Karkulky a vlka. K tomu svítily svíčky a byla navozena poutavá, pohádkovská atmosféra. 

Tato pohádka je notoricky známá, takže dětem nedělala žádné problémy a dokázaly velice hezky pohádku odvyprávět. Po sladké odměně si vyposlechly pohádku ještě trošku jinak, ale i tato verze sklidila úspěch :)

Pak se zazpívala pínička a ještě jednou jsme se ke Karkulce vrátili - v knížce s 3D efektem. Děti si nasadily potřebné brýle a obrázky si prohlédly.

Následovala hra na postřeh - v knihovně bylo na různých místech umístěno 6 předmětů, které tam nepatří a úkolem dětí bylo je najít a vysvětlit, co našly, kam to patří, k čemu se používá...

Na závěr ještě písnička s tancem, rozdání dárečků, poděkování a pozvání k dalšímu podobnému setkání, ať už za doprovodu paní učitelky nebo rodičů :)

"Bylo to s vámi děti a paní učitelko moc fajn! Ještě jednou díky!" :)

Podvečer s Andersenem

5. 4. 2013 proběhla v naší knihovně a následně v hasičárněve spolupráci s místním spolkem Nedachlebjánkem  v rámci projektu Noc s Andersenem akce "Podvečer s Andersenem". Tento podvečer se u nás letos konal poprvé, ale myslím - dle přítomných 16 dětí i dospělých a následné odezvy, že to byla akce zajímavá a zábavná.

Sešli jsme se všichni v naší knihovně, ale protože její prostory jsou limitující a účastníků bylo hodně, řekli jsme si o knihovně jen to základní a přesunuli se na hasičárnu. Zde už byl pro děti další program, do kterého se všichni aktivně zapojili. Co všechno zde děti zažily? Zvládly si vymyslet svoji vlastní pohádku, která byla okořeněná moderními prvky naší doby, ale protože to byla pohádka, tak samozřejmě dobře dopadla.

Pak děti zapojily svoji fantazii při vyrábění "čehokoliv" z vizovického těsta. A aby jim chvilka tvoření ještě více uběhla, přišla na návštěvu popletená pohádková babička, které se vymazaly z pohádkové knížky názvy některých pohádek. Ještěže jsou v Nedachlebicích tak hodné a chytré děti, které jí pomohly pomocí přečteného textu bleskurychle poradit, o jakou pohádku se jedná. A následovalo doplňování názvů pohádek, písniček...

Další aktivita byla pro změnu kreslící - děti vyjmenovaly různé pohádkové dvojice, které znaly. Pak dostal každý nakresleného jednoho z dvojice a měl mu namalovat jeho parťáka. Děti si pak obrázky prohlížely, povídaly si o postavičkách a jejich pohádkách.

Na poslední část tohoto podvečera se vytvořila "tajemná" atmosféra, prosvícená svíčkami sestavenými do tvaru A. Děti seděly v půlkruhu kolem těchto svíček a bedlivě poslouchaly vyprávění jedné z pohádek. ...a pak přišel i sám pan Andersen. A děti si s ním mohly povídat a zjistit něco z jeho života. Bylo to zajímavé a celkem napínavé. A pan Andersen byl moc hodný, a to nejen tím, že vážil takovou cestu až sem, ale přinesl jim různé upomínkové dárečky včetně dortu s jednou svíčkou - na počest tohoto prvního večeru s Andersenem.

Děti dort zbaštily a prý se už těší na další takový podvečer. Příští rok bychom tuto akci rádi zopakovali - a možná i s noclehem :)